Menu
Home Page

Staff

Come and meet the staff at our school.

 

Senior Leadership Team

 
Executive Headteacher Michelle Fenniche
Head of School Andy Bond
Deputy Headteacher Paul Houghton
Head of Inclusion and Nurture Jo Palmer
Executive Business Manager Loretta Reynolds
SLT - (KS1 Lead Practitioner) Sarah Brooks
SLT - (KS2 Lead Practitioner) Samantha Steele

Admin Team

 
Pupil Administrator Ama Singh
Finance Administrator Marisha Lindo
Admin Support Lin Taylor
ICT Technician Peter Pereira
Attendance & Welfare Officer Karina Lee
Family Support Worker Liz Smith
Inclusion Officer Sophie Hodson

Teaching Staff

 
Nursery Teacher (Duckling Class) Jane Manoharan/Ruth Osborne
Reception Teacher (Parrots Class) Ceylan Halil
Reception  Teacher (Puffins Class) Songul Dervish-Hassan
Year 1 Class Teacher (Doves) Beverley Scott-Dotting/Charlotte Banning
Year 1 Class Teacher (Hummingbird) Oscar Perez-Amor
Year 1 Class Teacher (Cuckoo) Catherine Wilson
Year 2 Class Teacher (Flamingo) Samantha Hart
Year 2 Class Teacher (Swan) Emma Moore
Year 2 Class Teacher (Owls) Tracey Young
Year 3 Class Teacher (Kingfisher) Lucinda Ballie/Harriet Robinson
Year 3 Class Teacher (Peacock) Jacqueline Munroe-Nedd
Year 4 Class Teacher (Chaffinch) Emily Cooper
Year 4 Class Teacher (Jay) Catherine Wilmot
Year 4 Class Teacher (Woodpeckers) Amelia Edwards/Evelyn Sherwood
Year 5 Class Teacher (Macaw) Amy Langridge/Harriet Robinson
Year 5 Class Teacher (Magpie) Rebecca Gonsalves
Year 5 Class Teacher (Raven) Lee Braganza
Year 6 Class Teacher (Hawk) Alicia Munn-Barrow
Year 6 Class Teacher (Eagle) Caroline Howard-Jones/Harriet Robinson

Support Staff

 
Nursery Nurse Louise Poulsom
Nursery Nurse Nicole Myers
Nursery Nurse Collette Thomas-Johnson
Nursery Nurse Elizabeth Pendry
EYFS Teaching Assistant Jo Vanderburg
Reception Teaching Assistant Vanessa Bicknell
Reception  Teaching Assistant Collette Thomas-Johnson
Reception  Teaching Assistant Donka Orefice
Reception Teaching Assistant Elizabeth Pendry
KS1 Teaching Assistant Amanda Barber
KS1 Teaching Assistant Alanna Hallett
KS1 Teaching Assistant Elaine Atkins
KS1 Teaching Assistant Kim Norris
KS1 Teaching Assistant Davina Sherwood
KS1 Teaching Assistant Jeanne Emmanuel
KS1 Teaching Assistant Thereasa O'keeffe
KS1 Teaching Assistant Mica Harris
KS1 Teaching Assistant Michelle Woodburne
KS2 Teaching Assistant Sharon Hudson
KS2 Teaching Assistant David Lee
KS2 Teaching Assistant Akeisha Hoo-Fong
KS2 Teaching Assistant Angela Sarcone
KS2 Teaching Assistant Wendy Swain
KS2 Teaching Assistant Obehi Abel
KS2 Teaching Assistant Tania De Freitas
KS2 Teaching Assistant Maria Snell
KS2 Teaching Assistant Michelle Powell
KS2 Teaching Assistant Nicolene Hager
KS2 Teaching Assistant Zahra Shubbar
KS2 Teaching Assistant Janette Macgregor
Teaching Assistant Jill Collier
Teaching Assistant Kirandeep Chima
Teresa Heywood Extended Services Manager
Senior Midday Meal Supervisor Diane Taylor
Senior Midday Meal Supervisor Amanda Barber
Sports Coordinator Teach Sport

HLTA's

 
HLTA Lisa Murphy
HLTA Dawn Lambert
HLTA Debra Bell
SEN HLTA Carlie Halett

Learning Mentors

 
Learning Mentor Karen Pearl
Learning Mentor Alethea Hawley
Learning Mentor Laura Flanagan

Premises Team

 
Facilities Manager Denie DeRoche
Premises Assistant Nealon Cox

 

Top